SEDLECKÁ VÍNA

Vinařství patří k tradičním výrobcům kvalitních přívlastkových vín, která se rodí v nádherném regionu v okolí Mikulova a u největšího moravského rybníku Nesyt. Vína byla podávána na slavnostních tabulích pro anglickou královnu Alžbětu II. a manželku amerického prezidenta Hillary Clintonovou. Snahou je především, aby vína byla v souznění se terroir a naplno vynikla jejich poetika.

Historie


Zemědělské družstvo Sedlec bylo založeno v roce 1950 a navázalo na historickou tradici pěstování vinné révy v Sedleci, kdy první písemná zmínka o zdejších vinicích sahá do roku 1414. Důležitým milníkem v naší historii je rok 1980 a nástup Ctirada Králíka do funkce sklepmistra.


Po transformaci družstva v roce 1991 začíná nová éra našeho podniku s výraznou orientací na výrobu vína. Postupnou pečlivou výsadbou mladých  vinic jsme dosáhli až dnešní výměru čítající 120 hektarů.


Dosažená ocenění


 


V poslední dekádě získala Sedlecká vína celou řadu ocenění jak na tuzemských, tak i na zahraničních výstavách vín. Můžeme se pyšnit titulů  Championa Grand Prix Vinex, Valtických vinných trhů, Vinařské Litoměřice, Hradecký pohár, Král vín, Festwine, Top 77 a mnohé jiné. Ze zahraničních úspěchů můžeme jmenovat medailová ocenění na Decanter London, Vinalies Paris, Terravino Israel, San Francisco a Muvina Prešov.


V předešlých letech se nám podařilo získat titul Championa na Hradeckém poháru, zlaté medaile na Vinum Juvenale, bronzový pohár  na Víno a Destiláty, zlatou medaili na Ice wine du Monde a mnohé jiné. V roce 2015 naše vinařství zvítězilo v hlasování veřejnosti v prestižní soutěži VINAŘSTVÍ ROKU 2014.Vinice


Naše vinařství v současné době obdělává 120 hektarů vinic, které jsou soustředěny výhradně v katastru obce Sedlec. Vinice jsou situovány na jihovýchodních svazích nad největším moravským rybníkem Nesytem, jehož zrcadlový efekt a mikroklima spolu se sprašovými půdami a vápenitým podložím dodávají těmto polohám na jedinečnosti.


Vyrábíme téměř převážně bílá vína, která jsou pro místní půdní a klimatické podmínky ideální, najdete u nás ovšem i v menším zastoupení výborná růžová a červená vína. Filosofií firmy je, aby měla vína odrůdový charakter při zachování místního terroir, byla chuťově vyvážená, svěží a přispívala k dobré náladě.


Sklepy


Sedlecká vína vytváříme v několika historických sklepech soustředěných pod degustační místností. Vína zde  mají ideální podmínky pro kvašení a následné zrání. V našich sklepech se můžete setkat jak s moderními nádobami z nerezu, tak i s tradičními dřevěnými sudy, které umožňují přirozený přístup kyslíku v malých dávkách do zrajících vín.


Další zajímavostí je archivní sklep ZD Sedlec, kde vám nabízíme možnost ochutnat archivní skvosty z pera sedleckého sklepmistra Ctirada Králíka. V  roce 2012 jsme slavnostně otevřeli degustační sklep v blízkosti vinařství, který poskytne příjemné prostředí pro komornější ochutnávky a firemní akce.


Technologie výroby vína


Technologie výroby Sedleckých vín vychází z velmi kvalitních hroznů, které dozrávají v našich vinicích v katastru obce Sedlec.


Při jejich zpracování a výrobě vína se snažíme citlivě skloubit moderní reduktivní pojetí s historickými poznatky a zkušenostmi tak, aby byl v našich vínech v co největší míře zachován jedinečný charakter sedlecké lokality a poetičnost místních vín.


Zároveň citlivě doplňujeme vybavení sklepního hospodářství o moderní zařízení,která pozitivně ovlivňují kvalitu našich vín.


Obec Sedlec byla založena pravděpodobně za německé kolonizace v polovině 13. století. V době panování rodu Dietrichsteinů je již Sedlec zmíněn v dobových mapách. Nějvětší slávy zažívá obec za doby fungování proslulých sirných lázní, kde se scházela společenská smetánka z širokého okolí. Fungování lázní bohužel po druhé světové válce skončilo.


Dominantou obce je největší moravský rybník Nesyt (322 ha), v jehož okolí může pozorovatel nalézt spoustu zajímavých živočišných a rostlinných druhů.


 

Zobrazit více
Zobrazeno 1 – 5 z 5 položek
Zobrazeno 1 – 5 z 5 položek

Kategorie

Výrobci

Nejprodávanější produkty

Novinky

Slevy

Články v blogu

Chat