Bublinkové potěšení…

25. 06. 2018
Bublinkové potěšení…

Poslední týdny teploty atakují třicítku a často šplhají ještě výš. Horko všechny nutí dodržovat pitný režim, a přestože za účelem osvěžení obvykle sáhneme po tekutinách nealkoholických, občas nás chuť na něco ostřejšího přepadne. Případně se koná oslava, anebo plánuje jiný slavnostní okamžik, který se zkrátka musí zapít. A jaký přípitek v letním parnu vybrat?

Moje volba je jasná – rozhodně nepohrdnu lehkým, svěžím frizzante. Před nedávnem jsem právě tímto vínem pokřtila svou nejnovější knihu, a spolu s kmotry jsme si ho nemohli vynachválit. Oproti klasickému sektu je totiž mnohem jemnější.

Kde se vlastně vzalo a jak se frizzante vyrábí? Už proto, že mi tolik zachutnalo, jsem se rozhodla zjistit více, a teď se s vámi o výsledky svého průzkumu podělím.

Zajímalo mě především, jaké odrůdy jsou pro ně nejvhodnější, a dostalo se mi odpovědi, že použít lze jakékoli bílé hrozny. Frizzante jde samozřejmě udělat také z červené révy, ale v takovém případě vinaři obvykle přistoupí k výrobě růžových vín. Vniknou tak například perlivé zweigeltrebe rosé, merlot rosé anebo frankovka rosé. Důvod je logický: červené víno je oproti bílému přece jen těžší i hutnější, a frizzante si má zachovat punc lehkosti. Obecně také mívá méně alkoholu, což ho samo o sobě předurčuje k letní konzumaci. Koneckonců, první láhve tohoto moku byly naplněny v horké, slunné Itálii!

Vinař musí už dopředu vědět, jaké hrozny ze svého vinohradu použije. Sklizená réva, ze které má vzniknout frizzante, musí být podle jakosti zařazená minimálně do kabinetu. U tohoto typu vína je totiž zapotřebí, aby cukernatost hroznů dosáhla předepsané hranice. /Pro ty zvídavější: v ČR se cukernatost měří tzv. českým normalizovaným moštoměrem a například kabinetní vína musí mít 19-21 stupňů dle ČNM. 1 stupeň ČNM se rovná 1 kg cukru ve 100 litrech moštu/

Při výrobě frizzante se využívá tzv. Charmantova metoda - víno je při plnění do láhví syceno oxidem uhličitým. Poté ještě nějaký čas odpočívá, aby se zjemnilo perlení. Tahle procedura mu dodá typické, jemně jiskřivé bublinky. Díky nižší koncentraci CO2 nejsou tak výrazné, jako u klasického sektu, což je při konzumaci velmi příjemné.

Perlivé Frizzante není určeno pro delší ležení v sudu a je-li nalahvováno, mělo by se vypít zhruba do dvou let. Jen tak si totiž uchová své unikátní vlastnosti a svěžest. V posledních letech se u nás stává stále populárnějším, a protože právě začíná parné léto, jeho sezóna je tady.

Kromě toho se blíží dětmi očekávaný závěr školního roku a dospěláky zbožňovaná doba dovolených. A tak si užijte oslavu vysvědčení i dlouhé volné večery s lahvinkou aromatického, jiskrného a lehoučkého frizzante… Nebudete litovat. Čin čin!

 

© Markéta Harasimová

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Kategorie

Výrobci

Nejprodávanější produkty

Novinky

Slevy

Články v blogu