Čokoládový víno, zahájení sezóny a naše impertinentní bábi

15. 04. 2018
Čokoládový víno, zahájení sezóny a naše impertinentní bábi

Nazdar, přátelé! Nazdar, jaro!

Tak už je to konečně tady, je teplo, stromy pučí, kytky kvetou, sluníčko svítí, náplavka v rámci možností žije a na světě je zase o trochu veselejc, žejo? Juchuchu! A víte co? My jsme doma konečně, opakuju konečně, otestovali to čokoládový víno. To čokoládový víno, co se na něj těšíme už asi měsíc, viď. Schválně píšu těšíme, protože jsem se netěšila sama, ale se mnou se nemohli dočkat ještě mamka, babička a děda. Jasně, mohla jsem to do sebe naklopit sama, ale minule jsem se tady na chalupě nějak zmínila, že ho budu testovat, a přála bych vám vidět ty psí pohledy. Takže jsem přirozeně slíbila, že ho přivezu na jih a ochutnáme ho až spolu, taková jsem já.

Tom mi tu kouzelnou lahvinku předal asi před 10 dnama a povim vám, dalo práci ho udržet zavřený, abysme si dali až všichni dohromady. Sranda byla, už když jsem si to víno vezla domu – vyzvedával mě M. a mně bylo blbý mu říct, že vezu víno, který nevypijeme spolu, abych nevypadala jako sysel, takže jsem ho nenápadně zabalila do maskovací tašky, kterou mi musela půjčit moje oblíbená kolegyně (pardon, šéfka) Barča, a pak jsem dělala, že se nic neděje. Budeme doufat, že si to tu M. nepřečte, protože jestli jo, potřebujeme další flašku. (Tome?)

Jinak teda přijela jsem na jih a měla jsem fakt dobrou náladu. Pak se něco stalo (asi jsem si přečetla nějaký zprávy nebo diskusi na Novinkách, těžko říct) a nálada mi nepatrně klesla. Zdůrazňuju nepatrně. Ovšem babičce se zdálo, že nejsem úplně tak veselá, jako obvykle bejvam, dokonce se nebála mě označit za protivnou a nakonec to korunovala slovy: “A víš co? Nejradši Tě mam, když tady nejsi a jenom si píšeme, to jsi nejmilejší!” což navodilo láskyplnou atmosféru. “Babi, dyť sem v pohodě,” snažila jsem se bránit. “To teda nejsi. Jeden čas si byla taková milá a teď tohle…” láteřila dál babička. “Jak jako myslíš j e d e n  č a s?!” rozohnila jsem se. “No, prostě jednou, teď už nejsi.” Nakonec z toho vylezlo, že si ze mě dělá srandu a má z toho radost, daly jsme si hubičku, usmířily jsme se a konečně se mohla zahájit sezóna a navíc ještě s degustací.

Zahájením sezóny se rozumí, že konečně obydlíme pergolu, uděláme voheň a vopečeme buřty. Minule, když jsem já byla v Praze a mamka tady, jsem viděla, že už se tady nějaký buřty v pergole pečou, a pojala jsem podezření, že se zahajuje, aniž by se na mě počkalo. Psala jsem teda babičce: “No promiň, to ste jako fakt zahájili beze mě?!”, načež babička odpověděla: “To v žádným případě, neboj, to je jenom zkouška.” Tak jsme škrtli, sedli, já otevřela víno, ke kterýmu jsem samozřejmě podala odbornej výklad, a na povel jsme se všichni naráz napili. Hodnocení každého zúčastněného takříkajíc someliéra najdete níže.

Someliér děda, kterej jakmile zavětřil, že bude na těch internetech, začal mluvit jako kniha: “Je to víno nebývalé chuti a nebývalého aroma (pozn. red.: nebo aromatu? Baru?), a ačkoliv jsem v životě ochutnal mnoho a mnoho vín, až na stará kolena jsem okusil tuto čokoládovou specialitu. Musím říci, že bych si ho sám a s radostí koupil. Hodí se nejen do naší pergoly, ale i na slavnostní recepce, kde bude slušet zejména dámám, kterým jistě i velice zachutná. Přestože mužské pití je spíše vodka nebo brandy, věřím, že toto víno mnoha a mnoha mužům zachutná také.”

Someliérka babička, která nakonec vypila téměř polovinu láhve sama: “To je výborný, co ty lidi nevymyslej, viď? Zeptej se, jestli nevyrábí taky řízkový nebo uherákový!”

Someliérka mamka, která chtěla ochutnat rybízový víno v plechovce, o kterým jsem tu už psala, a tak jí ho hodnej Tom poslal: “Čokoládový je dobrý, ale to z plechovky mi chutná víc. Toho bych vypila vagon.”

Tak. Co se týče mě, ta fakt čokoládově čokoládová chuť mě překvapila a je to rozhodně jedno z nejzajímavějších vín, který jsem kdy měla možnost ochutnat. Jestli máte rádi čokoládu, tak ho budete milovat. Navíc se do něj zamilovala i babička, která normálně čokoládu ráda nemá. A co vy? Už jste něco takovýho ochutnali? Nebo jinou vinnou zajímavost? Dejte nám vědět do komentářů, do zpráv, do mailu, do schránky, SMSkou, holubem, telegramem… rozumíte. Těšíme se. A užívejte božský jaro!

PS: Neděste se tý fotky, buřty jsme nezapíjeli timhle hodobóžovým vínem, to jsme si dali první a až pak špekáčky. Fakt. To bysme neudělali. Žejo.

Posílam lásku! Vaše Týna z Vína

Píšu, protože víno

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code

Kategorie

Výrobci

Nejprodávanější produkty

Novinky

Slevy

Články v blogu