STŘEDNÍ VINAŘSKÁ ŠKOLA VALTICE

Střední vinařská škola Valtice - historie a současnost

Do roku 1965 byly hrozny zpracovávány ve sklepě „Pod starou ředitelnou", ve sklepě původního kláštera. V 60. letech 20. století s rozvíjejícím se vinohradnictvím a vinařstvím vyvstala potřeba moderního sklepního školního hospodářství, které by odráželo trendy v tehdejším vinařství. Bylo rozhodnuto uzpůsobit těmto požadavkům sklep na ulici K Venerii, který původně užíval řád milosrdných bratří.

Moderní sklepní hospodářství Střední vinařské školy, jak jej znají návštěvníci v dnešní podobě, bylo vybudováno až po vytunelování a totální devastaci v letech 1996 - 2002.

V lednu 2002 byla započata úprava interiéru. Po nezbytných stavebních úpravách, byla technologie osazena v prosinci 2002 a lednu 2003. Financování zajistil zřizovatel školy – Jihomoravský kraj a to částkou 5 mil. Kč.

Jedna z hlavních šíjí byla vybavena kvasnou technologií o kapacitě 80 tis. litrů, z toho 1/3 jsou chlazené nádoby.

Základem je 16 ks vestavěných tanků o objemu 3 tis. litrů, z toho 8 ks je půlených, a dále je doplňují tisícilitrové nádoby válcovitého a oválného typu.

Na výrobu červeného vína jsou zde 2 ks vinofikátorů s mechanickým ponořováním kvasného koláče, míchadlo je poháněno pneumaticky. Rovněž ve vinofikátorech je kvasný proces teplotně řízený - jak míchání, tak řízení teploty je zajištěno elektronicky. Třetí vinofikátor je pro karbonickou maceraci o objemu 5 tis. litrů.

Funkční a moderní sklepní hospodářství je pro vinařskou školu klíčové a účelové pracoviště, protože s moderností technologického zařízení koreluje úroveň budoucích sklepmistrů.

V současné době je filozofie firmy soustředěna na výrobu vysoce kvalitních bílých a růžových vín, která jsou určena výhradně pro gastronomii. Červené víno tvoří pouze 10% roční produkce. Vinařská škola vyrábí víno z hroznů vypěstovaných ve vlastních vinicích, které se rozprostírají pouze v katastru města Valtice. Roční produkce je 50 tis. lahví. Vzhledem k vysoké poptávce o školní vína, plánujeme do dvou let produkci minimálně zdvojnásobit.

Ve školním sklepě probíhá praxe individuální i skupinová převážně pro studenty oboru Vinohradnictví.

5 položek celkem
vinarska skola valtice, muskat moravsky 2021, zemske vino,polosladké, 0,75 l
179 Kč

Muškát moravská světle zlatavé barvy, s jemnou muškátovou vůní a tóny lučních květin. V chuti dominuje vyšší zbytkový cukr s jemnou limetkovou kyselinou.

+ další
2412/POL
IRSAI OLIVER 2021 POZDNÍ SBĚR ELEGANCE
Tip
189 Kč

Irsai Oliver je žlutozelené barvy, velmi intenzivní odrůdová květinová vůně. V chuti hořkomandlová s příjemným cukrem.

+ další
625/POZ2
vinarska skola valtice, sylvanske zelene 2021, pozdni sber, suche, 0,75 l
199 Kč

Víno žluto-zelenkavé barvy, typického odrůdového charakteru díky valtickému terroir s jemně travnatou aromatikou, mírně kořenitou chutí a lehkou kyselinou.

+ další
2409/POZ
Střední vinařská škola valtice TRAMÍN ČERVENÝ,  polosladký, výběr z hroznů, 0,75 l
209 Kč

Tramín zlatavé barvy s výraznou vůní čajových růží a mandarinkové kůry. Víno zlatavé barvy. V chuti jemná kořenitost s příjemnou kyselinou.

+ další
628/POZ
valtická střední škola RULANDSKÉ BÍLÉ CHARDONNAY 2021 SUCHÉ moravské zemské víno 0,75 l
249 Kč

Kupáží dvou pinotových odrůd, Rulandského bílého a Chardonnay, jsme docílili plně komplexního vína, ve kterém dominují tóny vanilky a kokosu.

+ další
2513/SUC

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem