Z technických důvodů bude provoz e-shopu od 24. 6. do 2. 7. omezen. Objednávky obdržené v tomto termínu budeme expedovat po 3. 7. Děkujeme za pochopení.

Kombucha - zdraví prospěšný nápoj

Kombucha je symbióza kultur kvasnic, laktobacilů, kvasinek a bakterií mající neopakovatelný vliv na organismus. Užívání kombuchy je datováno již kolem roku 200 před naším letopočtem. Vědecky je poprvé zkoumána roku 1852.

Původ
Kombucha je názvem houby, která je původem z Asie. Byla známá již 220 lety př. n. l.. V Čechách se těšila své oblibě až po skončení 1. sv. války. Na oblibě začala ztrácet, když se o nápoji z kombuchy začaly psát fámy, že houba roste pořád. I po vypití v těle.

Čím kombucha opravdu je:
Ve skutečnosti kombucha není houba, ale jedná se o formaci tvořenou několika druhů bakterií a kvasinek, žijících v symbióze. Kombucha je tedy kultura žijící v určitých podmínkách, které jsou pro ni nezbytné. Je to soubor laktobacilů, kvasnic a bakterií, které mají na lidský organismus neopakovatelné účinky. Kombucha tzv. žije v čaji, kde je podporována kofeinem, theofylinem a theobromine. Samozřejmě komuchu lze vyrobit z čajů bylinných. Houba, lépe řečeno lišejník, se sám množí právě na povrchu nálevu. Na povrchu se vytváří mateční rostlina – ta se po nějaké době rozkládá na menší kusy - kombuchy mladé, dceřiné. Při správném ošetřování může kombucha žít trvale. Kombuchový nápoj je kvasný nápoj, který vzniká z oslazeného zeleného, či černého čaje – užívaného jako funkční potravina (funkčními potravinami rozumíme takové potraviny, které mají normální výživové hodnoty, ale i příznivé a blahodárné účinky na zdraví člověka).
Barva kombuchového nápoje je různá, zohledněná tím, v jakém čaji byla prováděna. V případě použití čaje černého je barva tmavší, náznakem načervenalá. Použitím zeleného čaje je odstín nápoje medový. Chuť se odvíjí od doby fermentace, tedy kvašení. Každý má chutě jiné, proto doba kvašení je individuální. Každý si může zvolit libovolně, jak dlouho nechá kombuchový nápoj zrát. V tomto případě je vhodné pravidelně ochutnávat a tak si stanovit, jaká chuť mu vyhovuje nejvíce. Lze docílit chuti srovnatelné s moštem, sladkokyselé ale i kyselé jako ocet.

Využití
Kombucha je celkově zdraví prospěšná a je nemálo popsaných zkušeností. Je schopna podporovat přirozenou obranyschopnost – imunitní systém. Uvádí se, že kombucha detoxikuje organismus, tudíž je vhodná při očistných kůrách – odvádí z těla nahromaděné škodliviny. Lze ji využít i jako prostředek pro snížení hladiny alkoholu i nikotinu v krvi. Při užívání kombuchy bylo pozorováno, že má blahodárné účinky na astma, alergie a kožní onemocnění. Experimentálně je kombuchového nápoje využíváno i jako obklady na popáleniny a otevřené rány. Do jejích schopností patří i blahodárný vliv na zažívání, kdy dochází k jeho regulaci, ovlivňuje trávenínormální vyprazdňování a udržuje střevní mikroflóru. Je doporučována při dietách, protože podporuje metabolismus a je nápomocnou při snižování nadváhy. Uvádí se, že pití kombuchového nápoje je vhodné při sportovních režimech. Kombucha ovlivňuje spánek, napomáhá při nespavosti a nervových poruchách.

Pozitivní působení kombuchy na lidské zdraví je neobyčejně široké. Za její existence již bylo napsáno nespočet vědeckých prací, které pojednávají o pozitivních účincích kombuchy. Nejpodrobněji to vystihují zahraniční výzkumy, které prokázaly, že mnoho látek, obsažených v kombuše, má antibiotické a antioxidační účinky. Účinné látky v kombuše působí na tělesný systém jako celek svými blahodárnými vlastnostmi. Nemůžeme se bránit škodlivým vlivům, kterým jsme v dnešní době vystaveni, můžeme však našemu tělu pomoci tím, že budeme přijímat aktivní látky, které nám pomohou udržet, resp. obnovit normální stav, tedy abychom se těšili pevnému zdraví. Samozřejmě, že kombucha není žádným zázrakem, není to lék na všechno, nezaručí nám nesmrtelnost, nicméně díky kombuše můžeme vést zdravější způsob života.

Nejdůležitější obsahové látky kvasného nápoje:

Kyseliny: glukuronová, mléčná, octová, tříslová, glukonová, uhličitá, vinná, citronová, oxalová, jantarová, malonová.
Vitamíny: B1, B2, B6, B12 ,kyselina listová, C, D, E, K.
Enzymy: invertáza, amyláza, kataláza, syřidlový enzym, sacharáza, proteolytické enzymy.
Prvky: Sodík, draslík, magnesium, vápník, mangan, železo, kobalt, měď, zinek.
Další: kvasinky (cca 10 milionů buněk na 1 mililitr kombuchy), polysacharidy, kofein, alkohol.

 Kombucha pozitivně ovlivňuje:
- všeobecně posiluje imunitní systém
- působí jako vynikající detoxikační prostředek
- prohlubuje spánek
- uklidňuje
- zlepšuje činnost ledvin a jater
- má protialergické účinky
- zlepšuje trávení
- má protirevmatické účinky
- příznivě ovlivňuje činnost srdce, celkový stav cév a funkci krevního oběhu
- povzbuzuje mozkovou činnost
- příznivě působí při kožních chorobách
- má protisklerotické účinky
- zlepšuje tvorbu krve a přispívá k normalizaci krevního obrazu
- má prokazatelné antibiotické účinky proti bakteriím a virům
- zlepšuje stav vaziva
- je výživou chrupavčitých tkání a posiluje tvorbu nového kloubního mazu
- zlepšuje stav sliznic a očního sklivce
- zlepšuje látkovou výměnu
- prohlubuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, včetně žláz pohlavních
- zlepšuje činnost základních smyslů
- podporuje regeneraci nervové soustavy
- zlepšuje stav a funkci prostaty
- a mnoho dalších pozitivních účinků